Складські інновації минуле, сьогодні і футуризм

Проривні технології на складах, використання дронів і тотальну роботизацію до 2018 року пророкували зарубіжні дослідження пару-трійку років тому.

Що реалізовано вже сьогодні, чого зовсім не варто очікувати найближчим часом і чому розповів Ігор Мартинюк, генеральний директор SystemGroup, найбільшого системного інтегратора України в сфері автоматизації складської і транспортної логістики.

Так що ж можна віднести до дійсно інноваційним рішенням в складській логістиці?

У світовій логістиці Pick-by-Voice, Pick-by-Light, машинний зір і роботизація вже не є чимось особливим - це будні. Зате RFID логіровування дійсно отримало поштовх до розвитку за останні роки, завдяки зниженню вартості RFID міток і появи нових форм-факторів. RFID активно почав використовуватися для контролю переміщень контейнерів, збереження вантажів, простежуваності і логіровування дій як в міжнародній логістиці, так і у внутрішніх процесах складу.

Роботизація, доповнена реальність є однією з найбільш обговорюваних і популярних тем в автоматизації логістики. Але для того, щоб перехід з людської праці на роботизований мав економічний сенс вартість праці і технології повинні бути порівняні. У розвинених країнах це так, в Україні ж, де робоча сила порівняно недорога, а технології імпортуються, термін окупності поки викликає питання.

 

Які технології та рішення найбільш користуються попитом в Україні і світі?

В Україні «піонерами» автоматизації складської логістики є розподільчі центри (РЦ) роздрібних мереж: враховуючи специфіку бізнесу, вони отримують товари від безлічі постачальників і перерозподіляють їх на десятки магазинів, причому всі процеси повинні відбуватися максимально швидко і точно. Тому сучасні РЦ просто не можуть ефективно функціонувати без якісної автоматизації. Здебільшого, роздрібні мережі вже давно використовують потужні WMS-системи, що дозволяють працювати з ваговим товаром, партіями, термінами придатності, складними системами зберігання і т.п. А сьогодні перед ними стоїть завдання ще більше збільшити ефективність відбору.

Що стосується складських комплексів дистриб'юторів і виробників, то вони знаходяться на більш ранній стадії автоматизації - зараз багато хто переходить від використання 1С, яка спочатку є транзакційною системою і має свої обмеження, на професійні WMS системи.