Енергоефективність складських приміщень — європейський підхід

При оцінці якості складів професіонали логістичної галузі враховують енергоефективність приміщень.

Європейська директива енергетичної ефективності будівель (EPBD) встановила мінімальні стандарти споживання енергії у всіх приміщеннях, у тому числі складських. За результатами розрахунків кожному приміщенню присвоюється сертифікат EPC (Energy Performance Certificates), за допомогою якого енергоефективність порівнюється з мінімальними стандартами. EPBD продовжує вносити зміни до вимоги щодо зменшення викидів CO2 при використанні ресурсів. У рамках Кіотського протоколу ЄС погодився скоротити викиди парникових газів на 8% до рівня 1990р. Близько 40% загального обсягу споживання енергії припадає на будівлі, тому застосування енергозберігаючих технологій всередині будівель є важливою частиною виконання цілей Кіотського протоколу.
Огляди та тематичні дослідження дають деяке уявлення про економію енергії і скорочення викидів CO2, пов'язаних зі стійким розвитком технологій. Для європейських складів основними джерелами енергії залишаються електрика і газ. Для скорочення споживання енергії в складських приміщеннях удосконалюються технології освітлення, герметичність приміщень і теплоізоляція. Використання застарілих технологій освітлення збільшує рівень споживання електроенергії для освітлення складу до 70%. Установка датчиків руху і високоефективне освітлення може заощадити від 30 до 90% електроенергії. Лише заміна ламп розжарювання на LED лампи дозволяє знизити споживання електроенергії для освітлення на цілих 90%.
Стандарти EPBD проповідують комплексний підхід, який враховує всі особливості будівлі, від яких залежить його ефективність. У Європі EPBD стандарти варіюються залежно від кліматичних відмінностей. Наприклад, у Великобританії склади, як правило, не опалюються, тому основна увага приділяється герметичності та теплоізоляції приміщень. У Південній Європі, де існує ризик перегріву складу в літні місяці, денне світло потрапляє через вікна, розташовані на даху або з північного боку. Через ці кліматичних відмінності EPBD поклав на кожну країну відповідальність за створення власних мінімальних стандартів EPC.


Ось базові вимоги до складських приміщень:
а) відповідність місцевим нормам планування;
б) мінімальні стандарти стійкості, встановлені кожною державою.


Будь-які існуючі або нові склади, які продаються або орендуються, оцінюються на основі стандартів EPC відповідної країни. У EPBD прописано, що сертифікат ЕРС доступний після здачі побудованого об'єкту, при продажу або оренді приміщення. Потенційні орендарі або покупці у будь-якій країні, яка є членом ЄС можуть і повинні просити сертифікат EPC на дане приміщення.
Основна причина зменшення викиду CO2 в приміщеннях з високим EPC-рейтингом — це споживання меншої кількості енергії. У свою чергу, будь-яка економія енергоспоживання зменшує операційні витрати. Для прикладу розглянемо будівлю площею 37353 м2, розташовану в Кеттерінгу (Великобританія). Вона виділяє на 54% менше CO2 , ніж передбачено стандартами. При цьому будівля споживає на 47% менше енергії, ніж вказано в стандартах Великобританії. Чиста економія витрат у Великобританії може відрізнятися, оскільки залежить від ціни енергії. Якщо ціна газу становить 6,6 пенсів за кВт/г, електроенергії 9 - 12,5 пенсів за кВт/г, очікувана річна економія експлуатаційних витрат складе від £70 000 до £100 000 у порівнянні з базовим рівнем для новозведеного складу. У той же час, у порівнянні зі складами, побудованими до 1995 року, річна економія експлуатаційних витрат збільшується до £230000 - £335 000.
Важливо врахувати, що економія витрат, пов'язана з EPC кожної країни, буде змінюватися в залежності від широкого спектру особливостей приміщень і тарифів на енергоресурси у кожній країні, які включені у базові вимоги EPC.
В той час як технології енергозбереження легко впроваджуються на етапі будівництва складського приміщення, вони також можуть бути застосовані до існуючих складів. Все більше європейських девелоперів складської нерухомості модернізують існуючі приміщення, з урахуванням різних методів підвищення енергоефективності. За допомогою сертифіката ЕРС можна порівняти потенційну економію коштів між існуючим складом, оновленим і новозбудованим.
Серед інших важливих аспектів оцінки складу відзначають розташування і способи використання будівлі. Залежно від ринкових умов, оренда існуючого складу може бути вигіднішою, ніж будівництво приміщень built-to-suit. У деяких європейських країнах орендарі новозбудованих «зелених» складів змогли отримати вигоду з податкових пільг і прискореного процесу отримання дозволів. «Зелені» склади зазвичай поєднують в собі новітній дизайн і менший вплив морального зносу, що враховується при довгостроковій оренді. Традиційні методи оцінки майна по всій Європі досі не включають у розрахунки стійкі технології.
Але оскільки енергоефективність приміщень стала важливим фактором для орендарів і покупців, при оцінці складу слід розглядати саме його. Мабуть, з усіх стійких технологій енергоефективність дає орендарю найвідчутнішу економічну вигоду. EPC рейтинги надають загальний інструмент для вимірювання та порівняння будівель по всій Європі виходячи з ефективності використання енергії. «Зелені» будівлі розглядають в якості передового досвіду в галузі логістики. Вони вивели на новий рівень сучасні склади інвестиційного класу.
Рейтингова система EPC призначена також для навчання орендарів, які зможуть оцінювати енергоефективність конкретних приміщень. Зміни в законодавстві дозволили орендарям повною мірою усвідомити переваги "зеленої " будівлі, і ці знання повністю змінять систему прийняття рішень у майбутньому. До переваг інновацій також відноситься поліпшення репутації, лояльності до бренду і впізнаваність — все це в кінцевому підсумку веде до збільшення прибутку.

У наступній статті ми розглянемо сертифікат ЕРС більш докладно.